A Szabad Föld Kertje: Így sikerült ez az év (1.)

LASSAN VÉGET ÉR A 2014. ESZTENDŐ, a kertben már szinte nincs mit csinálni, csupán számot vetni: az idén mi, hogyan, miért sikerült, s mi nem a Szabad Föld Kertjében.

Zöld FöldO. Horváth György2014. 12. 13. szombat2014. 12. 13.

Kép: Ősz kerti munkák alma gyümölcs szüret fa fák 2014 10 07 Fotó: Kállai Márton

A Szabad Föld Kertje: Így sikerült ez az év (1.)
Ősz kerti munkák alma gyümölcs szüret fa fák 2014 10 07 Fotó: Kállai Márton

Két hete került ki az utolsó paradicsom és paprika is a fóliából. Véget ért a kertészkedés a Szabad Föld Kertjében. Számot lehet adni arról, mi is történt velünk ebben az évben. Februárban kezdődött a földművelés, az ablakpárkányon ládákba, cserepekbe vetettük fél tucat növény magját. Saját szaporítóanyag volt az ökörszív-paradicsom, a fehér belű mézdinnye, paprikamag. Pénzt adtunk ki – zacskónként 150-200 forintot – két-kétféle paprikáért, kecskeméti paradicsomért, fürtös uborkáért, padlizsánért.

A csíráztatás jól sikerült: az elfekvő műanyag és fémcsövekből, fóliából, tetőlécekből tavasszal elkészült fóliasátrunkba nagyjából 100 paradicsom-, 60 paprika-, 30 padlizsán-, 30 uborka-, 15 dinnyepalánta került ki. Utóbbi kivételével mind megmaradt, május végén kiültettük a szabadföldbe, illetve a fólia alatt is maradtak uborkaés paradicsomtövek. Év közben paprikából 50 kilót szedtünk, paradicsomból – annak ellenére, hogy a harmad termést elvitte a paradicsomvész – 200 kilót (ezekből 50 liter ivólé és 15 üveg lecsó készült). A padlizsán felemásra sikerült: az egyik ágyás 10 kilót termett, a másikat a sok víz tönkretette. Az uborka egy része remekelt: a fólia alatt még november elején is szedtük. A tavalyról elszóródott magról magától kelt öt tő kígyóuborkánk 5 kilónyi termés után megadta magát a peronoszpórának, míg kétféle fürtös uborkánk egy része kibírta, másik belepusztult a gombafertőzésbe. Így is nagyjából 50 kiló uborkával számolhatunk összesen.

Ajándékba kaptunk 4 tő cukkinit, melyekről még október végén is sikerült néhány kisebb termést a konyhában hasznosítani, nagyjából 40 kilónyi termést adtak.

A másodveteményként a borsóágyásba vetett kolbásztökről nagyjából 15 kilót szedtünk le. A már említett borsóból négyfélét vetettünk: velőborsóból korai, középkorai és hosszú tenyészidejűt ápoltunk sikerrel, s mellettük az ehető hüvelyű borsó is jól termett.

Összesen 15 kiló került a fazékba és a fagyasztóba. Zöldbabból háromfélét termesztettünk: a hagyományos sárga és zöld hüvelyűből összesen 15-20 kilónyit szedtünk, míg az újdonságnak számító kínai futó méteres babból csaknem ugyanennyit.

Féltem a burgonyavész és a krumplibogár korai támadásától, de úgy-ahogy megúsztuk: habár szeptember elejére elszáradtak a hajtások, ennek ellenére 200 kilót felszedtünk a bokrok alól. Ebből 30-40 kilót ettünk meg újkrumpliként, a többi bezsákolva áll a pincében. Nem került azonban oda egy kiló gyökérzöldség sem: ami kevés termett, azt megettük. A saláta, retek, mángold, brokkoli, karalábé gyönyörű volt.

Csemegekukoricáinkról 50 csövet szedtünk.

Jobb volt az év a gyümölcsökre: kezdtük az első éves telepítésű eperrel, málnával, szederrel, melyek még csak 7-8 kilót teremtek. A cseresznye azonban csúcsra járt: 50 kiló végezte befőttként, 20 kilót megettünk, s legalább ennyit a darazsak, rózsabogarak és a monília. Meggyből 30 kilóval számolhatunk. Szilvából sok lett: megettünk 10, befőztünk 20 kilót, pálinkává alakult 50 kiló. Körténk két marék termett – tavaly megszakadt a fa, most pihent. Almából nyár óta látjuk el a jószágokat: 70 kilónyit ettek meg a nyulak, tyúkok, kacsák, kecskék, a pincébe 80 kiló került, lekvárként 50-60 kilót raktunk el télire. Az év nagy vesztesége a szőlő: nem készíthettünk bort, mert a termést elvitte a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkepenész.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek