Családi kör
Ki mondja, hogy egy sámlinak unalmasnak kell lennie? Horti Fruzsina keze nyomán igazi mesevilág elevenedik meg a gyermekbútorokon és játékokon, amikhez ráadásul sokszor verseket is farag.
Ahogy Liptai Sámuel írta, egyszer vita volt a TINTA Könyvkiadó, a magyar nyelvű szakkönyvekkel foglalkozó cég törzsasztal tagjai között az emberiség legfontosabb találmányáról. Ő a sámlit tartotta annak. Ahogy mondta: „A sámli nem billeg, biztos lábakon áll, az egyenes úton járó emberek ülőkéje. Ahova visszük, otthonosságot teremt, a rajta lévő nyílás kétségkívül női jegy e férfias ülőkén. Gyerekként ücsörögtünk rajta, felnézve a nagyokra, ráállva hozzáfértünk az asztalra vagy a tálalóra helyezett süteményhez… Az egyszerű bútordarab nevét sokan mégis a lekicsinylő »semmi« értelemben használják »az ez nem sámli« kifejezésben. Pedig a nemzedékeken átívelő sámli a családban marad. A hiteles tárgyként megőrzött privát történelem meghitt ülőkéje, képes szóra bírni réges-rég távozott elődeinket.”
Pontosan ezt vallja Horti Fruzsina sámlifestő is.
Bár az ember azt gondolná, aki mondókát is ír az alkotásaihoz, hogy így szóljon a kicsikhez, biztosan szeretettel teli családban nőtt fel, ám ahogy Fruzsina elmeséli, neki nem volt könnyű gyermekkora. A festés, az alkotás nagyon hamar egyféle menekülőutat jelentett neki. Egy olyan idilli, békés világot teremtett, ahol igazán önmaga lehetett, és kiteljesedhetett. A rajzoláson kívül a másik gyógyír a közeli erdő volt, így a fák és a természet szeretete sok mindenért kárpótolta.
– A legnagyobb változást a férjem megismerése hozta el az életembe – meséli Fruzsi. – Balatonföldváron találkoztam vele 15 évesen. Tőle és a családjától tanultam meg, milyen igazán szeretve lenni. Szociálpedagógia és kommunikáció szakon végeztem, dolgoztam is mindkét területen, mielőtt főállású anya és „sámlifestő” lettem. A gyerekeimnek lelkesen festettem fából készült játékokra, kisbútorokra, deszkákra.
Fruzsit – ahogy a legtöbb anyukát – egyre jobban nyomasztotta az idő múlása, miként egyezteti majd össze a munkába való visszaállást a családdal. Miközben nőtt benne a feszültség, egyre többet festett, és folyamatosan azon törte a fejét, milyen vállalkozásba kellene kezdenie, ahol úgy oszthatja be az idejét, hogy fő szerepeként megmaradhasson az anyaság és a család.
– Épp erről panaszkodtam az egyik barátnőmnek, sosem felejtem el a pillanatot. Körülöttünk a rengeteg kész, megfestett, fából készült mindenféle. Én meg csak soroltam az aggályaimat a 8 órás munkával, bejárással, iskolai szünetekkel, betegségekkel kapcsolatosan. Egyszer csak félbeszakított, és feltette a kézenfekvő kérdést: miért nem próbálom meg értékesíteni, amiket készítek? Így kezdődött a történetem négy éve. A BirdCat célja ma is ugyanaz, mint alakulásakor: a gyermekek mindennapi életét színesebbé és izgalmasabbá tenni egyedi, személyre szabott használati tárgyak, játékok és dekoráció segítségével.
Fruzsinak segít a munkában kedves apósa, Vojts Endre, aki nyugdíjas pedagógusként, nem pedig szakképzett asztalosként tökéletesítgette, valósította meg a jelenlegi formákat. Sose használ csavarokat, szögeket, minden gyerekbarát és időtálló módon van illesztve és ragasztva is. Emellett minimális a hulladék, de még azt is hasznosítják. Így született például a mesekocka az asztalka lábainak feleslegeiből.
A mesevilág születésének két útja van. Az egyik, amikor Fruzsi a megrendelővel közösen találja ki, akár fényképek, emlékek, gyerekrajzok segítségével az adott díszítést. Kedvenc állat, játék, a szereplők hajhossza, színe, a környezet mind-mind választható. Így igazán személyes és egyedi lehet a sámli. A másik út, amire egyre kevesebb ideje jut, az a saját ötleteinek a megvalósítása.
Az egyik legszebb pillanat a munkámban, amikor nézem-nézem a még üres sámlit, és lassan körvonalazódik a szemem előtt a minta
– magyarázza. – Minden esetben kapcsolat van a szereplők között, egy mesebeli, kedves pillanat. Innen is jött a mesesámli elnevezés. Sokan szőnek történeteket a minta alapján, és nagyon szeretik felfedezni a kicsik a legapróbb részleteket is.
Az álomprojektem is ehhez kapcsolódik: írtam és illusztráltam néhány tanulságos, kalandos, hétköznapi eseményekkel teli, de szórakoztató verses mesét a sámlikon szereplő állatokkal. A témák minden szülőnek ismerősek, és a gyerekek is rögtön magukra ismernek bennük. Ilyen például a válogatós Nyúl Teréz, a félős Róka Regő, a folyton pörgő, szeleburdi Tacskó Lackó vagy a jószívű Egér Emese. A versikék könnyen tanulhatók, a rajzok részletgazdagok, de átláthatók, így a kicsik sosem unják meg őket, mindig találnak újabb felfedeznivalót.
Fruzsi minden egyes sámlijához, asztalkájához, hokedlijéhez, kispadjához, de még a legapróbb fadobozkához is személyes történet tartozik. Szinte mindig kap képeket az átadásról, az örömteli pillanatokról, amikből aztán sokszor merít erőt a folytatáshoz.
– Boldog és hálás vagyok, hogy olyan egyedi ajándékot adhatok, amit akár több generáción át használhat és megőrizhet egy-egy család. Ráadásul épp most került be egy hokedlim sámlival a Vajdahunyad várába, a Magyar népmese kézműves szemmel című kiállításra is.
Családi kör
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu