Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár a kor előrehaladtával csökken az agysejtek száma, mégsem törvényszerű, hogy az öregedéssel automatikusan visszaesik az agyunk teljesítménye. Sőt, korosodván is képes a fejlődésre! Alábbiakban néhány tanáccsal szolgálunk a szellemi frissesség megőrzéséhez.
Kép: Kecskemét, 2008. február 18. Rejtvényfejtés. Fotó: Ujvári Sándor
Testünkben minden percben 300 millió sejt pusztul el. Ha nem képződnének új sejtek, körülbelül nyolc hónap alatt minden sejtünk elpusztulna. Az agyunk sem jelent kivételt: harmincéves korunk után agyunk minden nappal 50 ezer sejttel lesz kevesebb, és nyolcvanéves kor körül a hippokampusz sejtállománya már 20-30 százalék csökkenést mutat – ám ez utóbbi veszteséget is ellensúlyozni képes az idegsejtek közötti kapcsolatok kialakulása. De a friss elme megtartását nem adják ingyen, a fiatalkori teljesítőképesség megtartásához használnunk, vagyis „tornáztatnunk” kell az agyunkat: rejtvényekkel, memória- és társasjátékokkal. Íme, néhány ötlet!
Lassan írja le és közben jegyezze meg a következő 15 szót: kulcs, bőrönd, földgömb, zöld, öntözőkanna, napszemüveg, szemetesvödör, karácsonyfa, fényképezőgép, kaktusz, töltőtoll, fotó, magnó, ajándék, album. Egyperces memorizálás után próbálja sorban felidézni őket! Értékelés: 1–5 jó válasz nagyon kevés, folyamatos agytréningre van szüksége; 6–10 jó válasz esetén szellemi frissessége még fokozható; 11–15 jó válasz jó kondícióban lévő agyról árulkodik. Naponta újabb szósorozatokkal gyakoroljon!
A jó emlékezőtehetség kulcsa gyakran az élénk fantázia és a vizualizáló képesség. A felsorolt szavakból mondjon abszurd történetet és képzelje el képileg is! Kezdje mondjuk így: a kulccsal kinyitom a bőröndöt, majd a vámon sikeresen átcsempészett földgömb belsejéből előveszem a smaragdzöld antik öntözőkannát…
A könyvespolcról válasszon ki húsz darab, hasonló kötésű és vastagságú kötetet, majd tegye őket egymás mellé egy üres polcra. Írja fel külön-külön papírszeletre a szerzőjüket és a címüket. Egy percig memorizálja a könyvek sorrendjét, aztán „menjen a dolgára”. Egy óra múlva az összekevert papírszeletekről próbálja megmondani, az adott kötet hányadik a sorban.
Az arcmemória fejlesztéséhez vágjon ki az újságból öt különböző portrét. Nézze meg őket alaposan, jegyezze meg a nevüket, majd vágja a képeket négy-négy részre. Keverje össze a darabokat, majd húzzon egy részletet, s igyekezzen meghatározni mondjuk egy bal szemből és egy fél orrból, kit ábrázol. A jó megfigyelők ennyi részletből fel tudják idézni és képesek leírni az adott személy teljes arcát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu