Ébresztő hajnali négykor

A 65 évesnél idősebbeket négyszer gyakrabban gyötrik alvásproblémák, mint a fiatalokat. A Pihent Agyú Társasága szerint a korosabbaknak a biológiai órájuk jár rosszul.

Élet-egészségPalágyi Edit2009. 10. 17. szombat2009. 10. 17.
Ébresztő hajnali négykor

Bár az emberek közt akadnak eleve korán kelő „pacsirták” és későig fennmaradó „baglyok”, az időseket amúgy is gyakran gyötri a korahajnali ébredés. A Pihent Agyúak Társaságának tagjai közt szép számmal akadnak korosodók, ezért is hívják fel rá a figyelmet, hogy a baj orvosolható. A felmérések szerint az 55 éven felüliek negyede panaszkodik arra, hogy – bár korán álomra hajtja a fejét – egész nap kimerültnek és feszültnek érzi magukat. Már hajnali négykor kipattan a szemük, s nem tudtak visszaaludni. Meglehet, az öregedéssel „elállítódik” a biológiai órájuk.

A Pihent Agyúak Társaságának becslése szerint több százezer időst gyötör hazánkban olyan alvásprobléma, amely nem társul más alapbetegséghez. Az okok kifürkészését azonban a háziorvosra kell bízni, aki kideríti, vajon tényleg a belső óra – korral járó – gyengébb működése és a hibás életmód okozza-e a zavart. Ez az óra a nappalok és éjszakák váltakozását, a fény mennyiségét érzékelve szabályozza az alvást és az ébrenlétet.

Megeshet, hogy egyéb betegség, netán egy gyógyszer mellékhatása áll a nyugtalanság hátterében. Álmatlanságot okozhat az időskori depresszió is. Sőt a magányosság, a társas kapcsolatok hiánya is hatással van az alvásra. Nem egyszer az a baj, hogy a nyugdíjas a napközbeni szunyókálások miatt nem tudja átaludni az éjszakát. Az időskori zavarok velejárója, hogy nem az ágyban töltött órák száma kevés, hanem az alvás minősége romlik. Mivel rövidebbek az álomlátó és a mélyalvást biztosító periódusok, ezért kevésbé pihentetők az éjszakák.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek