Eurórulett a gabonatáblákon

Hazárdjáték folyik, itt most mindenki az euró-forint árfolyamot figyeli, hogy a táblákon mi van, szinte mindegy, így is, úgy is learatják, ami megtermett - így összegezhető azoknak a szakértőknek a véleménye, akiket az idei gabonaaratás várható üzleti fejleményeiről kérdeztünk.

GazdálkodásBalázs Gusztáv2006. 07. 14. péntek2006. 07. 14.
Eurórulett a gabonatáblákon

A helyzet nagyjából a következő: a belvizek, áradások, esők miatt a közepesnél alig nagyobb termésre a gazdák óvakodnak előre konkrét szerződést kötni, mert a jelenlegi helyzetben fontos, hány forintba kerül majd úgy egy félév múlva egy euró. Ha sokba, akkor megéri intervencióban az állammal (pontosabban lényegében az uniós költségvetéssel) felvásároltatni a terményt. A matek nagyon egyszerű: ha a meghatározott, nem egészen pontosan 101 eurós tonnánkénti felvásárlási ár magyar forintban harmincezret ér, akkor a most a búzára, árpára, egyéb szemesre elhangzó 22-26 ezer forintos belföldi ajánlatok valóban nem tűnhetnek vonzónak. Ha viszont ugyanez a valutaváltási arány valamiért visszaváltozna a két hónappal ezelőtti kettőszázhatvanra, akkor minden intervencióra bejelentkezett termelő terménytonnánként négyezer forintot veszítene.
Senki sem tudja megmondani, mi lesz a tényleges forgatókönyv. Egy dolog azonban biztos: aki nincs túlságosan szorító pénzügyi zavarban, az végigjátszhatja a "gabonarulettet". A forint rövid időn belüli lényeges megerősödése vagy netán gyengülése keményen belenyúlhat a felvásárlók zsebébe is. Akinek van úgynevezett "pénzügyi kitartása" - magyarán: jövő márciusig (a novemberben induló állami felvásárlás és a tényleges kifizetésig) győzi pénzzel -, az akár jól is járhat.
A francia paraszt hosszú távra épít kapcsolatokat, nem megy bele a napi árfolyam hazárdjátékába - ezt viszont már Makay György, a Gabonaszövetség szakértője mondja munkatársunknak. Hozzáteszi: a hazai felvásárlással évek óta az a legnagyobb baj, hogy éppen az ilyenfajta egyezségek hiányoznak. Információi szerint például sok termelő komoly korábbi partnerét "váratja" a szerződéskötéssel, egyszerűbben fogalmazva: majdhogynem teljesen megállt a gabonapiac. Mindenki kivár. (Más a helyzet az úgynevezett alternatív növényekkel, például a biodízel-üzemanyag gyártására alkalmas repcével, abból minden mennyiség eladható, tonnája április óta negyvenezer forintról- azonnali átutalásos kifizetéssel! - 63-65 ezerre nőtt.)
Jó idő, sőt kánikula volt a héten, elindulhattak hát végre - a szokásoshoz képest csaknem kéthetes késéssel - a kombájnok. A gabonahozam azonban a várakozásoknak megfelelően jóformán a teljes dél-magyarországi térségben kissé gyenge. Kovács György, a szentesi Árpád Rt. növénytermesztési igazgatója lapunknak elmondta, hogy árpából a tavalyinál ötödével kevesebbet hoztak be a táblákról a napokkal ezelőtt megkezdődött aratás során. A környékből származó információi szerint máshol sem jobb a helyzet. Ezt a véleményt erősíti meg az ország északi részéből Lányi Zsolt növényvédő szakmérnök, a miskolci székhelyű Grad Forte Kft. munkatársa is. Véleménye szerint sok táblán olyan mértékű a gyomosodás, hogy csak többszöri szellőztetéssel, "kifújással" lehet az egyébként összességében nem rossz minőségű gabonát megbízhatóan betárolható állapotba hozni. Dolguk lesz a szárítóknak is: a víz borította táblákon nedves a szem. Hozzátette: a gombatoxin-jelzőszám értéke (a már az idén kötelező új vizsgálatról lapunk három héttel ezelőtt megjelent számában részletesen írtunk - a szerk.) eddig sem a betárolást, sem a fogyaszthatóságot nem veszélyezteti.

Kemény megállapítás
Az EU az elmúlt években - különösen 1998-2003 között - a saját szabályait megszegve, egy-egy évben több millió tonna ukrán gabona behozatalát engedélyezte, miközben az EU-csatlakozás előtt álló Magyarországról csak szigorú mennyiségi korlátok mellett adott lehetőséget a magyar gabona kedvezménnyel történő bevitelére, mivel a gabonában érintett, jelentős súlyt képviselő üzleti körök érdekének ez felelt meg - ez a kemény megállapítás a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének közleményében olvasható. A lényeg: az EU és Ukrajna közötti együttműködésről szóló eddigi megállapodás 2008. március 1-jén lejár, s az új a magyar gabonapiacot veszélyezteti. Ukrajna korábban is kapott könnyítéseket: az ország gabonája a bevezetett vámkönnyítések révén többször is tonnánként 65 eurós áron jelenhetett meg az uniós piacon, szemben az akkori - magyar termelőkre is vonatkozó - 90 euró körüli átlagárral.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek