Éljen a szomszéd tehene is!

GazdálkodásT. Dögei Imre2007. 02. 23. péntek2007. 02. 23.
Éljen a szomszéd tehene is!

Nálunk, magyaroknál valahogy nem egészen alakult ki egészséges nemzetkarakter, melynek sajátja a jövőbe tekintő és építő szándékú szemléletmód lenne. Folyamatos ugyan a küzdelem a magyar sötéten látás ellen, nálunk mégis a "dögöljön meg szomszéd tehene is" kijelentéssel jellemzik nemzetünk irigységgel vegyes, de mindenképpen rosszízű mentalitását. "A magyar vidéki lakosság rosszul érzi magát" - foglalta össze a minap társadalmi közérzetünket a brit nagykövetség rendezvényén Varga Géza, a Magyar Leader Szövetség elnöke.
Vélhetően nagyon hosszú ideig tart, amíg a csigalassúsággal változó nemzettudatban az "éljen meg a szomszéd tehene is" válik uralkodóvá. De valamikor el kell kezdeni, s mivel mással, mint az uniós vidékfejlesztési politika egyik pillérévé lett LEADER programmal; kivel mással, mint a fiatalokkal, akiket még nem fertőzött meg a minden összefogásban az erőszakos szövetkezetesítést láttató szemlélet - fogalmazott Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára egy, a fiataloknak szervezett konferencián. Mert a LEADER - vagyis magyarul: a közösségi kezdeményezés a helyi gazdasági és társadalmi viszonyok fejlesztéséért - éppen azzal válhat közösségszervező erővé, hogy a célokat vidéki-helyi szinten, s nem valahol a nagy fővárosi agytrösztben fogalmazzák meg (lásd keretes írásunkat). Ez a leader-es gondolkodásmód lényege.
- Az Európai Unió 2007-2013 közötti költségvetésében az egységes mezőgazdasági és vidékfejlesztési alap, az EMVA négy fő célja, "tengelye" közül nálunk mégis a LEADER programra jut a legkevesebb. Hét év alatt az 1200 milliárd forintból csupán hatszázaléknyi összeg - továbbítom a vidék népességéért és a fenntartható fejlődésért küzdők aggályait az államtitkárnak.
- Valóban, az első tengely az agrárgazdaság versenyképességének növelése, amelyre 47 százalékot szánunk, ám az agrárszakma egy része még ezt is kevesli - válaszolta Gőgös Zoltán. - Általa teremthető meg vidéken a versenyképes élelmiszer-gazdaság, az olcsóbb és hatékonyabb termelés. Igaz ugyan, hogy a korszerűbb mezőgazdasághoz kevesebb ember kell, ám ha őket jól megfizetik, akkor igénybe veszik a helyi szolgáltatásokat, a péket, a fodrászt és így tovább - érvelt az államtitkár.
Az önkormányzatok, a civil szervezetek és a vállalkozók képviselőiből alakult Leader-akciócsoportok közül 186 nyújtott be pályázatot, ami 2332 helységet, a magyar települések háromnegyedét és lakosságának több mint egyharmadát érinti. Tavaly hetven csoport pályázata nyert, ami 960 település 1,6 millió lakosát öleli fel - tárta a konferencia résztvevői elé az eredményeket Paszternák Tímea, az FVM Leader-osztályának vezetője. A tapasztalatok szerint a helyi pályáztatás megmozgatta az embereket, úgyhogy az ilyenfajta megközelítést az EMVA mind a négy fő programjában érdemes lenne alkalmazni. Egy-egy nyertes csoportban 90-100 millió forint felhasználásáról dönthetnek, a helyi célok megpályáztatásával, ami a pályázás tanításának hatásos módszere.
A hagyományos agrárpolitika képtelen kezelni a LEADER sajátosságait, ezért van szükség speciális vidékfejlesztési politikára - jelentette ki Simon László, a Magyarországi LEADER Központ vezetője. A nyertes pályázatok értékelése nyomán következhet az összesen 6,7 milliárdos program megvalósítása, az elszámolást 2008 szeptemberéig kell megtenni. Újabb pályázatokra szintén 2008-ban nyílik lehetőség, addig várhatóan eldől: működhetnek-e egyesületi formában a Leader-csoportok - válaszolta egy kérdésre Paszternák Tímea.
- A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Baktalórántházán van a központja a kilenc települést összefogó Közép-Nyírségi Kistérségi Társulásnak, ami egyben a Leader-csoport titkársági feladatait ellátó gesztor szervezet is - tájékoztatott Lőrincz Tamás pályázati referens. A százmillió forintból egységes arculatot, például fából készített, helyi motívumokkal díszített üdvözlőtáblákat és autóbusz-megállókat alakítanak ki. Minthogy nagy az elvándorlás, három helységben ifjúsági központ létrehozását tervezik a pénzből. A Nyírkarász Ifjúságáért Egyesület fel is vette ez ügyben a kapcsolatot egy helyi építési vállalkozóval. - Kezdik megérteni az emberek, hogy helyi összefogás nélkül nem sokra mennek - summázta a lényeget Lőrincz Tamás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek