Hitel állattenyésztőknek

Összesen húszmilliárd forintnyi hitelkeret segíthet a bajban lévő állattenyésztőkön. Emellett a kormány csaknem tucatnyi kedvezményt nyújt az ágazat szereplőinek. Az év végére derül ki, vajon ennyi segítség elegendő-e a válságban lévő ágazat számára.

GazdálkodásT. Dögei Imre2008. 02. 29. péntek2008. 02. 29.

Kép: Merész Sándor vállalkozó csomádi tehenészete, fejőüzem, fejés, tej, szarvasmarha, borjú,túró, tehenek. 2006.12.07. Fotó Bohanek Miklós

Hitel állattenyésztőknek
Merész Sándor vállalkozó csomádi tehenészete, fejőüzem, fejés, tej, szarvasmarha, borjú,túró, tehenek. 2006.12.07. Fotó Bohanek Miklós

Rekordévet zárt 2007-ben agrárkereskedelmi szemszögből a magyar mezőgazdaság a természeti csapások ellenére – reagált Gráf József földművelésügyi miniszter az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága elnökének kételkedő szavaira. Font Sándor (Fidesz) szóvá tette, hogy a magyar mezőgazdaság fokozatosan kiszorul hagyományos piacairól. A miniszter viszont adatokkal bizonyította, hogy agrártermékekből a tavalyi kivitel négymilliárd, míg a behozatal hárommilliárd eurónyi volt, az egyenleg tehát változatlanul többletet mutat.
A parlamenti bizottság a magyar állattenyésztés helyzetéről hallgatta meg Gráf Józsefet. Nemcsak nálunk, hanem Európa-, sőt világszerte rossz idők járnak az állattenyésztőkre. Miközben az abrakfélék ára majd’ kétszeresére emelkedett, az élő állatok felvásárlási ára legfeljebb szinten maradt. A mélyponton lévő magyar sertéstartóknak talán jó hír lehet, hogy 2008 elején Németországban emelkedni kezdett a vágósertés ára.
Az FVM tucatnyi elemből álló intézkedéscsomagot (állatjóléti támogatások, állat-egészségügyi segítségek) léptetett életbe, ám ezek legfeljebb a szorult helyzetben lévő állattartók túlélését segíthetik. Érdemi elmozdulást a hatékonyabb termelés és a piaci helyzet együttes javulása hozhat. A kisegítő intézkedésekhez sorolható az a húszmilliárdos – állattenyésztőket célzó – hitelkeret is, amelyről február 20-i ülésén döntött a kormány.
A földművelésügyi miniszter elmondta: az Új Magyarország Agrár Forgóeszköz Hitelkonstrukció összege vállalkozásonként legalább egymillió, legfeljebb pedig 200 millió forint lehet. A hitel futamideje öt év, és ha szükséges, akkor kétéves türelmi idő után kezdhető meg a kölcsön törlesztése. Kamata a piacon manapság szokásos 11-12 százalékkal szemben csak 8,6 százalékos.
Valósággal sikerjelentést hallottunk – kommentálta Gráf József szavait az elnöklő Font Sándor –, csakhogy ebbe nem kevesen „belehaltak”. Jakab István, a magángazdaságok érdekképviseletének, a MAGOSZ-nak a fideszes elnöke megismételte: hízónként öt–kilencezer forint közötti a termelők vesztesége. A KDNP-t képviselő Medgyasszay László értelmetlennek és felesleges költségtöbbletnek nevezte a sertések vágás utáni minősítését, minthogy az átvételi ár elszakadt a minőségtől. A képviselők egyébiránt, pártállástól függetlenül, tárgyszerűnek ítélték a miniszter beszámolóját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek