Bozsik gazda

Pipacsmeggy belga piskótában

Házunk tájaBozsik József2008. 06. 13. péntek2008. 06. 13.

Kép: meggy szárával gyümölcs vitamin Fotó: Habik Csaba 2006 06 13

Bozsik gazda
meggy szárával gyümölcs vitamin Fotó: Habik Csaba 2006 06 13

Csodálkozva álltam egykor a gyümölcskutató intézet fajtagyűjteményében, ahol mintegy százfajta cseresznye és meggy található. Megdöbbenésem oka az volt, hogy neves kollégák egy olyan meggyet eszegettek, amelyiknek héjszíne a pipacsvirág szirmaira emlékeztet, tehát egyáltalán nem meggypiros. Addig csupán a szakirodalomból ismertem a pipacsmeggyeket, de akkor megkóstoltam. Páratlan ízű meggyről van szó, jellemzője egy kesernyés, fűszeres zamat, olyan üdítően tonikos, ami nagy melegben elűzi a szomjúságot.
A pipacsmeggyek olyan természetes fajtakört alkotnak Kecel környékén, mint a festő levű cigánymeggyek, a hartai parasztmeggy vagy a Csengődi meggy. De amíg az őshonos magyar meggyek döntő többsége festő levű, addig a pipacsmeggy leve színtelen. Éppen emiatt kedvelik Belgiumban, ahol a cukrászok egyik kedvence. A belga meggyes pitéket, tortákat szinte kizárólag pipacsmeggyekből készítik. Mivel nem szeretik, ha a gyümölcs leve megfesti a piskótát, ezért a pipacsmeggyet alkalmazzák, amiből egyébként kiváló koktél is készíthető. A kesernyés zamat természet adta módon benne van, nem kell aromával megbolondítani.
A magyar Nemzeti Fajtajegyzékben két pipacsmeggy szerepel: a Korai pipacsmeggy és a Pipacs 1-es. A Korai pipacsmeggy érdekessége, hogy Maliga Pál és Apostol János nemesítette: a Pándy meggy és a Császár meggy hibridje. Június elején-közepén érik. Két-három hétig a fán maradhat a gyümölcse. Öntermékeny, tehát egyetlen fa is rendszeresen és bőven terem. Gyümölcse középnagy, négy-öt grammos, átmérője 21-22 milliméter. A monília gombával szemben közepesen ellenálló. Nem valószínű, hogy ez lesz hazánk vezető fajtája, de aki szereti a különleges színű gyümölcsöket, mint a Vega tarka cseresznye, a Blanka fehér ribiszke, a Fertődi aranyfürt nevű sárga málna, annak ez a fajta különleges csemege lehet. Befőttje szép, áttetszően világos, lekvárja üdítő, friss színhatású. Préselt ivóleve a rozéborokra emlékeztet. A Pipacs 1-es fajtát Kovács Sándor nemesítő szelektálta a keceli termőtájban. Öntermékeny, bőtermő, a Korai pipacsmeggy után hét-tíz nappal érik. A moníliával szemben ellenáll, íze azonban markánsabban kesernyés, mint a Korai pipacsmeggyé.
A korai érésű meggyek körében olyan különlegességeket találunk, mint a IV-3/48-as jelzésű öntermékeny hibrid, amely a Meteor korai előtt tíz nappal érik, május utolsó dekádjában. A Meteor korai közismert öntermékeny meggy, amely a házi kertekben fontos szerepet tölt be. Sőt primőr jellegével a friss piacon is szerepel, korlátozott mértékben. Újdonság a Piramis nevű meggy, amely önmeddő, és nagyon meg kell keresni a porzó partnerét, amely elsősorban a cseresznyék közül kerülhet ki (Linda, Katalin, Kármen). Óriási gyümölcsei vannak, ha összekeverjük a vele együtt érő cseresznyékkel, akkor szinte alig lehet kiválogatni közülük. Az Érdi nagygyümölcsű meggy újra felkerült a Nemzeti Fajtajegyzékre. Ez is termékenyülési gondokkal küzd, de a termesztők egyszerűen csak úgy hívják, pénzes meggy, hiszen óriási méretű gyümölcsei eladják önmagukat. Ám a Piramis gyümölcsméretben még ezt is felülmúlja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek