Ezt írtuk anno…

Január ötödik hetében

Misc2009. 01. 28. szerda2009. 01. 28.
Ezt írtuk anno…

1949.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye díszközgyűlése beiktatta Juhász Imrénét, az ország második, parasztasszonyból lett főispánját. „Én egy egyszerű asszony vagyok – mondta székfoglaló beszédében az új főispán –, s még nem vagyok elég jártas a paragrafusok és az akták világában, de hűséges vagyok a parasztsághoz, mert a múlt rendszer minden baját saját bőrömön éreztem.” Beiktatása után máris hozzálátott a hivatalába érkezett iratok áttanulmányozásához. Maga is megmondta: nem nagyon jártas még a rendeletek, hivatalos eljárások útvesztőjében, hiszen egyszerű, dolgozó asszony, de rövidesen elsajátítja a kellő tudnivalókat, és népét szerető, jó főispánja lesz a megyének.

1959.
Úgy látszik, amióta a totó mellé a lottót is bevezették, egyre több ember igyekszik a szerencsét üstökön ragadni. Vannak, akik például azzal jelentkeznek, hogy a Terv cigarettából olyat találtak, amelyből hiányzik a T betű, vagy valamilyen apró csillag van a dobozon. Mások azon lelkendeznek, hogy a barna fejű gyufák között akadt egy piros is. Ezek azonban nem nyernek, aki tehát titokzatos jelzést talál a cigarettáján, az nyugodtan gyújtsa meg a piros fejű gyufával, s el is szívhatja, de jutalom ezért nem jár. Az viszont igaz, hogy némelyik Lottó kávé csomagjában lottószelvényeket helyeztek el.

1969.
Krimibe illő képlopás tetteseit leplezték le, Pécsett. Schubert Béla szekszárdi lakos bejelentette a rendőrségen, hogy lakásáról ellopták a világhírű francia festő, Manet: „Tavasz” című, valamint Markó Károly: „Római táj” című festményét. Mint kiderült, Schubert unokaöccse, Pusztai Tamás a ludas, aki nagybátyjával együtt részt vett Pécsett egy esküvői vacsorán, ahol is Pusztai rosszullétet színlelve tettestársaival gépkocsin robogott Szekszárdra, hogy az alkalmat kihasználva elemeljék a képeket. A tolvajok ugyan kézre kerültek, de a kriminek még nincs vége: most a szakértők azt igyekeznek megállapítani, hogy a festmények valódiak-e vagy hamisítványok.

1979.
Papp Lacit, a háromszoros olimpiai bajnokot, az ökölvívók szövetségi kapitányát, 1977 végén megbuktatták. Ő, aki megszokta, hogy a szorítóban az ellenfél szemtől szembe támad, nem tudta kivédeni az övön aluli ütéseket, s visszavonult. Ám a bajnok most visszatér, ez év elejétől új összetételű a legfelsőbb sportvezetés, akikkel Papp Lacinak már nem kell csatázni. Buda István államtitkár február elsejei hatállyal megbízta Papp Lászlót a vezetőedzői tisztség ellátásával.

1989.
Nálunk a számítógép-technika még a kezdet kezdeténél tart. E tekintetben is még nagyon messze vagyunk a fejlett országoktól. Különösen nagy baj, hogy Magyarországon milyen kevés gyereknek van otthon akárcsak egy kis, személyi számítógépe is. Arról pedig még csak nem is álmodhat egy átlagcsalád, hogy egyszer egy professzionális számítógép kerül a birtokába. De ha mégis kerülne, a család nem tudna vele mit kezdeni. Hiszen egy professzionális gép szöveget szerkeszt, programot ír, éves terveket készít – otthon felesleges lenne. Az iskolákban kellene elkezdeni az oktatását, csakhogy, ha némelyik iskolának van is számítógépe, nincs hozzá megfelelő oktatója.

1999.
„A legmegbízhatóbb értékpapír, bármikor kamatostól visszaváltható.” Ekképpen hirdette esztendőkön át kötvényeit a Realbank, ahol a kamat meghaladta a 30 százalékot, és negyedévenként két és fél százalékkal emelkedett. Most azonban több száz fős tömeg tüntet a bank Andrássy úti központja előtt, ugyanis a pénzügyi felügyelet visszavonta működési engedélyüket. A Realbank a hetedik a sorban a rendszerváltás óta, amely összeomlott, ezúttal harmincezer embert csaptak be. Az áldozatokat tehát már ismerjük. De lesznek-e felelősök?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek